środa, 17 sierpnia 2016

Wirtualne prototypowanie w przemyśle samochodowym

Powszechnie wiadomo, że koncerny samochodowe pracują pod silną presją rynku, muszą szybko reagować na jego potrzeby, by wyprzedzić konkurencję chociaż o pół kroku. Spełnianie wszystkich, często sprzecznych wymagań jest bardzo pracochłonne i czasochłonne.

Ciągle więc trwają poszukiwania alternatywnych dróg wdrażania nowych wyrobów do produkcji.

Jedną z nich jest wirtualne prototypowanie, od kilku lat stosowane we wiodących koncernach motoryzacyjnych przy opracowywaniu nowych modeli samochodów.

Polega ono na zbudowaniu realistycznego projektu maszyny i wykonaniu wielowariantowych symulacji numerycznych zachowań projektu w różnych warunkach, zmierzających do osiągnięcia rozwiązania optymalnego.

Przy pomocy komputerów o dużych mocach obliczeniowych, wyposażonych w zaawansowane oprogramowania projektowane są wirtualne modele, które następnie poddaje się symulacjom dynamicznym i kinematycznym.
Zastosowanie tego rodzaju prototypowania redukuje ilość wykonywanych prób na modelach rzeczywistych, skraca czas wdrożenia oraz obniża koszty rozwoju. Umożliwia ogólną optymalizację produkcji samochodów pod kątem jakości, bezpieczeństwa i trwałości.

Obecnie przodujące koncerny samochodowe budują całe laboratoria wirtualne, gdzie wykorzystywane są wirtualne modele maszyn i urządzeń testujące wirtualne samochody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz